Shperndaje në Facebook.

Këto katër ushqime ulin nivelin e kolesterolit

 

Ushqimet me bazë bimore njihen për dobitë që sjellin për shëndetin e zemrës mirëpo këto ushqime janë shumë dobiprurëse edhe për ata që përballen me kolesterol.

Ushqimet që përmbajnë proteina soje janë veçanërisht të mira për shëndetin kardiovaskular, sugjeron një studim të ri.

Më poshtë po paraqesim 4 ushqimet kryesore me bazë bimore të cilat ulin nivelin e kolesterolit në gjak.

1. Arrat;
2. Proteina bimore të marra nga fasulet, bizelet, thjerrëzat;
3. Mollët, portokalli ose manaferrat;
4. Gjalpi bimor, ose komponime “të ngjashme me kolesterolin” që mund të gjenden në fruta, perime, arra dhe drithëra;

Shperndaje në Facebook.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close